Dla pacjentów/opiekunów

Lekarze specjaliści
Terapeuci

CZY WARTO ZGŁOSIĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO TERAPEUTY INTEGRACJI SENSORYCZNEJ (SI)?

Metoda integracji sensorycznej, to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w pracy z dziećmi z problemami w rozwoju. W pierwszej kolejności kierowana jest do dzieci z trudnościami w uczeniu się, z zaburzeniami pobudliwości – dzieci nadmiernie pobudliwe, bądź z zaniżonym napędem, dzieci z tzw. grupy ryzyka (np. wcześniaki). Jest to również metoda z powodzeniem stosowana w przypadku niepełnosprawności intelektualnej, ruchowej, słuchowej i ruchowej, całościowych zaburzeń rozwojowych (Autyzm, Zespół Aspergera, Mózgowe Porażenie Dziecięce, zespoły wad wrodzonych) i innych zaburzeń.

Warto podkreślić, że z problemów w zakresie integracji sensorycznej dzieci nie wyrosną. Te problemy będą „rosły” razem z nimi. Dlatego tak ważna jest wczesna interwencja, która wspiera system nerwowy tak, aby mógł on prawidłowo odbierać, interpretować i organizować napływające informacje zmysłowe.

Uczymy się i rozwijamy się przez zmysły. Wszystkie informacje zmysłowe docierające z ciała i z otoczenia są niezwykle ważne dla budowania wiedzy o sobie (swoim ciele, położeniu poszczególnych części ciała) i wiedzy o świecie. W prawidłowym rozwoju dziecka niezwykle ważny jest ruch i bezpośrednie doświadczenia zmysłowe. Dobrze zaplanowane i systematycznie wykonywane codzienne czynności oraz właściwa zabawa stanowią solidny fundament do prawidłowego rozwoju.

W przypadku małych dzieci, warto zastosować się do poniższych zasad:

  • Nie ograniczaj kontaktu dotykowego z dzieckiem (przytulaj, głaszcz, masuj).
  • Nie ograniczaj kontaktu kinestetycznego z dzieckiem (noś na rękach, kołysz, bujaj, kręć się z dzieckiem).
  • Wkładaj do rąk dziecka różne zabawki, przedmioty i pomóż mu poznawać je.
  • Muzykuj z dzieckiem na naturalnych instrumentach (garnki, butelki, talerze itd.).
  • Pokaż dziecku jak brzmi świat (uderzaj łyżeczką w szklankę, przelewaj wodę, włącz suszarkę itd.).
  • Pozwól dziecku na swobodny ruch i trening mięśniowy (ułóż dziecko na bezpiecznym podłożu i pozwól mu samodzielnie się poruszać, przekręcać, przesuwać, dźwigać).
  • Stwórz dziecku bogate sensorycznie środowisko (węch, smak, wzrok, dotyk, przedsionek, propriocepcja).
  • Zapewnij dziecku zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych i psychicznych (jedzenie, ciepło, czysta pielucha, bezpieczeństwo).
  • Sięgnij do starych, sprawdzonych zabaw i zabawek (np.: masa solna, drewniane klocki, glina itp.).
  • Pozwól dziecku brudzić się, w ten sposób poznaje świat – pamiętaj, że zgodnie z obiegowym powiedzeniem „dzieci dzielą się na szczęśliwe i czyste”.

W przypadku dzieci starszych należy pamiętać o:

  • uprawianiu sportów,
  • ograniczeniu zajęć statycznych (przesiadywanie przez komputerem, telewizorem),
  • właściwym odżywianiu się.

Jeśli dziecko ma problemy z obszaru integracji sensorycznej należy jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Starsze dziecko utrwala niewłaściwe wzorce reagowania na bodźce i jest narażone na wtórne (do zaburzeń integracji sensorycznej) problemy emocjonalne oraz behawioralne. Jego samoocena szybciej ulega zaniżeniu przyczyniając się do reakcji tzw. błędnego koła.

Terapia SI nie ma żadnych ograniczeń wiekowych – można ją stosować zarówno u dziecka starszego, jak i młodszego – już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Chociaż tak jak nadmieniliśmy powyżej, pełną diagnozę będzie można postawić dopiero po ukończeniu przez dziecko 4 r.ż., to objęcie terapią SI młodszych dzieci, pomimo niepełnej diagnozy, będzie już integrować jego zmysły do harmonijnego działania. Terapia SI prowadzona u małego dziecka będzie również wygaszać przetrwałe odruchy niemowlęce, które hamują prawidłowy rozwój dziecka, często powodując zaburzenia emocjonalne, nieprawidłowości postawy, wzorce chodu, chwytu dłoni, czy problemy z jedzeniem, a na dalszym etapie rozwoju dziecka problemy w podjęciu funkcji przedszkolnych i szkolnych oraz trudności funkcjonowania w grupie społecznej.

Jeżeli mamy wątpliwości co do prawidłowego rozwoju naszego dziecka w ramach integracji sensorycznej, warto jest się zgłosić profilaktycznie na wizytę do terapeuty SI, który oceni, czy nasze dziecko takiej terapii potrzebuje, bądź da wskazówki do postępowania profilaktycznego w zakresie integracji sensorycznej, odpowiedniego dla danego dziecka.

W razie jakichkolwiek pytań o konsultacje z naszymi terapeutami integracji sensorycznej (SI), prosimy o kontakt pod numery telefonów:

📞508 110 062

📞607230876 

Oczywiście również odpowiemy na każde pytanie zadane drogą mailową, przez dołączony formularz kontaktowy na stronie głównej zakładki

DLA PACJENTÓW/OPIEKUNÓW

Terapia integracji sensorycznej ( SI ) w Logmed Poradnie Specjalistyczne Oświęcim (Poręba Wielka)