LOGOPEDIA / NEUROLOGOPEDIA

Wczesna interwencja logopedyczna – w Logmed Poradnie Specjalistyczne sp. z o.o. Oświęcim

Wczesna interwencja logopedyczna stawia wczesną diagnozę u dziecka, które nie ukończyło jeszcze roku, a następnie skupia się na stymulacji rozwoju maluszka przy pomocy dedykowanych metod terapeutycznych. Dotyczą one rozwoju pod względem poznawczym, funkcji językowych, w tym mowy, rozwoju motoryki małej i dużej.
W łonie matki dziecko uczy się połykania, ssania, szukania pokarmu, poruszania wargami, ale też doskonali między innymi swój słuch, poprzez poznawanie melodii, akcentu, barwy i tonu głosu swoich rodziców. W momencie urodzenia można określić i ocenić stan rozwoju tych funkcji i zdecydować o ewentualnej terapii, pod kątem wczesnej interwencji. Istnieje wiele czynników, których działanie ma niepożądany wpływ na rozwój mowy i późniejsze funkcjonowanie dziecka. Im wcześniejsze rozpoznanie nieprawidłowości, tym szybsza i bardziej skuteczna może okazać się pomoc logopedyczna. Nieprawidłowości w rozwoju, które mogą mieć wpływ na warunki kształtowania się mowy można zaobserwować już w pierwszym roku życia. Ich wykrycie stanowi sytuację, w której należy interweniować, aby nie dopuścić do nieodwracalności zaburzenia lub łagodzić jego ewentualne skutki. Szczególną opieką logopedyczną obejmuje się dzieci, które:

  • wykazują nieprawidłowości w wywiadzie prenatalnym, okołoporodowym i we wczesnym dzieciństwie,
  • są z ciąży zagrożonej,
  • są urodzone w zamartwicy,
  • miały niską punktację w skali Apgar (mniejszą niż 8 punktów),
  • są wcześniakami z niską masą urodzeniową,
  • których matki podczas ciąży stosowały używki (alkohol, narkotyki, nikotyna),
  • których matki leczyły się na nadciśnienie, niedokrwistość,
  • których matki doznały w trakcie ciąży krwotoku z dróg rodnych (głównie w pierwszym trymestrze),
  • których matki leczyły się i były pod opieką endokrynologa lub kardiologa.

Wprowadzenie opieki logopedycznej już w pierwszym roku życia dziecka zdecydowanie zwiększa szanse na zapobiegnięcie pogłębienia się deficytów. Celem logopedy wczesnej interwencji, jest niedopuszczenie do rozwoju patologii twarzy i narządów mowy, wzmocnienie mięśni warg, języka i podniebienia miękkiego, a także stymulowanie obszaru ustno-twarzowego, które najefektywniejsze jest właśnie w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Konsultacje oraz terapie z zakresu wczesnej interwencji logopedycznej prowadzą:

  • mgr Monika Hejnar-Nowak – specjalista w zakresie logopedii i neurologopedii, oligofrenopedagog
  • mgr Monika Caputa – specjalista z zakresu logopedii i neurologopedii

Szczegółowe informacje o zapisach na konsultacje oraz terapie do uzyskania w zakładce – ”Kontakt”, lub pod numerem telefonu: 607 230 876


Zobacz także: