LOGOPEDYCZNE/NEUROLOGOPEDYCZNE TERAPIE ONLINE
Zarówno w zapytaniach mailowych, jaki i tych bezpośrednich na terenie poradni, pojawia się pytanie/wątpliwość, czy terapie logopedyczne online mają sens, czy małe dzieci dadzą radę ćwiczyć przez komputer i czy ta terapia będzie efektywna.
Postaram się w tym miejscu odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania dotyczące terapii logopedycznej online, ponieważ nasze doświadczenie obejmujące czas od początku pandemii, czyli marca tego roku, pozwala na wysunięcie opartych na nim wniosków.
Prowadzimy terapie logopedyczne i neurologopedyczne zarówno u dzieci małych, starszych, jak i u osób dorosłych (cierpiących na różne schorzenia neurologiczne). Dzieci nawet te małe, trzyletnie, chętnie siadają przed komputerem i traktują terapię online, trochę jak teatrzyk, w którym mogą czynnie brać udział. Platforma jest wyposażona w całą bazę obrazków, na których dziecko może efektywnie ćwiczyć, a dodatkowo terapeuci urozmaicają kontakt z dzieckiem prawdziwym ”teatrem” za pomocą maskotek, czy pacynek. Gabinet terapeutyczny online funkcjonuje również na zasadzie luster. Dziecko podczas ćwiczeń języka/warg, czy też ćwiczeń wymowy danej głoski, widzi w jednym oknie siebie, w drugim terapeutę – dokładnie tak jak w gabinecie przed lustrem. U najmniejszych dzieci oraz dzieci z zaburzeniami neurologicznymi np. w przypadku autyzmu, potrzebujemy pomocy rodzica, gdyby nasz maluch nagle nie postanowił pójść do innej zabawy 😀. Ale przy małym wsparciu od strony rodzica, terapia przebiega podobnie jak w gabinecie, w którym przecież nasze pociechy, też nie zawsze tak chętnie chcą współpracować. Jedyną rzecz, której nie możemy przeprowadzić online rękami terapeutów, to masaże stosowane w gabinecie. Zastępujemy je odpowiednio zmodyfikowanymi ćwiczeniami, a w przypadku jednak konieczności włączenia masażu, szkolimy rodziców, którzy przed terapią taki masaż wykonują samodzielnie. W przypadku dzieci 5 r.ż. + , praktycznie obecność rodziców, po pierwszych terapiach, już nie jest konieczna, ew. prosimy tylko o wymasowanie dziecka w dniu terapii, niekoniecznie bezpośrednio przed nią. Jeżeli chodzi o wyrównywanie wad wymowy u osób dorosłych sytuacja przedstawia się oczywiście podobnie jak w przypadku dzieci starszych – radzicie sobie Państwo bez najmniejszych problemów 😀 .
Wejście w terapię online pozwala na pomoc terapeutyczną na odległość – nie liczą się tutaj kilometry. Mamy w terapii dzieci małe, starsze oraz osoby dorosłe z Norwegii, Szwecji, Anglii, Berlina oraz z różnych części Polski.
Ale również dzieci na stałe będące pod opieką naszych terapeutów w obrębie poradni, stacjonarnie, w momencie, gdy są np. podziębione lub gdy nie mogą dojechać do poradni, mają możliwość skorzystania z terapii online. W godzinie terapii stacjonarnej, logopeda łączy się przez komputer z domem dziecka i terapia jest przeprowadzana. Czyli mamy możliwość prowadzenia terapii logopedycznej hybrydowo 🤷♀️🙂 .
Praca online z pacjentem dorosłym, po szeroko rozumianych chorobach neurologicznych (typu: udary, urazy mózgu) oraz laryngologicznych (np. po usunięciu krtani) – przebiega online bez stresu narażenia się, w przypadku obniżonej odporności takich osób, na kontakt z wirusem oraz ułatwia sprawy logistyczne – dowóz pacjentów na wózkach wymaga często angażowania dodatkowych osób. Pracujemy również z osobami, które mają zaburzone pełne rozumienie otaczającego świata w pryzmacie mownym. W takich przypadkach konieczna jest pomoc drugiej osoby, chociaż niekoniecznie przez cały czas trwania terapii.
Podsumowując w odpowiedzi na Państwa pytania – terapia logopedyczna oraz neurologopedyczna online jest bardzo skutecznym narzędziem terapeutycznym, pod warunkiem odpowiedniego jej przeprowadzania, zarówno jeżeli mówimy o wykwalifikowanym, doświadczonym terapeucie, najlepiej mającym wsparcie zespołu terapeutycznego, co pozwala na modyfikację procesu terapii w przypadku jeżeli taka konieczność wystąpi (zespół terapeutów wzajemnie się wspierających, to zawsze większa siła, niż terapeuta pojedynczy). Jak i w aspekcie odpowiednio wyposażonej w pomoce platformy – spotkanie np. na Skype tutaj nie wystarczy.
Jeżeli nadal macie Państwo wątpliwości, czy Państwa dziecko, bądź podopieczny ( w przypadku osoby dorosłej) da radę efektywnie uczestniczyć w terapii online, dobrze jest podjąć próbę jednej, dwóch terapii i dopiero wtedy zdecydować, czy jesteście Państwo zainteresowani stałym, bądź hybrydowym, procesem terapeutycznym online.
Wykonujemy również połączenia próbne (darmowe) dla prezentacji platformy i wyjaśnienia ew. wątpliwości.
Mam nadzieję, że wyjaśniłam wszelkie wątpliwości, w razie pytań proszę o kontakt pod numerem telefonu: 607230876
Oczywiście również odpowiemy na każde pytanie zadane drogą mailową, przez dołączony formularz kontaktowy na stronie głównej zakładki
DLA PACJENTÓW/OPIEKUNÓW