Baza wiedzy

Symetria pracy dłoni terapeuty w pryzmacie wibracji podczas masażu logopedycznego mięśni mimicznych twarzy.

W pytaniach terapeutów uczestniczących w szkoleniach z zakresu masażu strefy orofacjalnej powtarzają się prośby o wyjaśnienie problematyki związanej z trudnościami wyrównania wibracji w obu dłoniach podczas masażu mięśni mimicznych twarzy oraz zsynchronizowania wibracji ręki zlateralizowanej, z ręką niezlateralizowaną. 

Problem wyrównania pracy ręki prawej i lewej w procesie masażu mięśni mimicznych twarzy, w pryzmacie wibracji, dotyczy dużej ilości terapeutów, szczególnie z mocną lateralizacją jednostronną, co powoduje słabszą pracę w zakresie ruchów precyzyjnych po stronie kierowanej przez półkulę niedominującą mózgu. Podstawą dojścia do wprawnego oddziaływania oburęcznego jest poprawienie funkcji ręki po stronie niezlateralizowanej w zakresie ruchów precyzyjnych, czyli elementy terapii ręki. Żeby jednak nie używać wielkich słów o terapiach, które kojarzą się nam z podjęciem dodatkowego wysiłku, co przy ogólnym braku czasu może spowodować tylko westchnięcie, proponuję dochodzenie do symetrii pracy rąk prowadzić na mniej i bardziej precyzyjnych czynnościach z życia codziennego, wykonywanych ręką niezlateralizowaną – u osób praworęcznych lewą, u leworęcznych prawą np.

  • naciskanie klamki

  • otwieranie drzwi samochodu

  • otwieranie zamka kluczem

  • zapinanie suwaka

  • zapinanie guzików

  • mieszanie łyżeczką

  • nabieranie chochlą zupy

  • mycie ciała podczas kąpieli

  • rysowanie, pisanie, szlaczki – np. podczas oglądania filmu, czy nawet czytania. Czytamy, a ręka niezlateralizowana rysuje ”esy floresy”

i co nam tylko przyjdzie do głowy.

Zasada jest taka, że gdy chcemy coś wykonać i idzie nam w odruchu do wykonania czynności prawa ręka lub lewa zależnie od tego jaką mamy lateralizację, zatrzymujemy się i wykonujemy ręką drugą, czyli kierowaną przez półkulę niedominującą.

Niewiele dla poprawy wibrowania ręką niezlateralizowaną daje kładzenie jej na wibrujących urządzeniach – tylko poprawa w zakresie wykonywania precyzyjnych ruchów pomoże nam w uzyskaniu pracy w symetrii oburęcznej.

Dodatkowo ćwiczymy prawidłową wibrację poprzez lepsze jej odczuwanie – zamykamy oczy, kładziemy rękę strony niezlateralizowanej na rękę strony zlateralizowanej i wibrujemy ręką zlateralizowaną (sprawniejszą w precyzji ruchu) – zamknięte oczy pozwolą bardziej odczuć wibrację. Po chwili zmieniamy ułożenie rąk i wibruje ręka strony niezlateralizowanej, zamknięte oczy pozwolą powoli poprzez czucie wyrównywać wibrację strony mniej precyzyjnej do bardziej precyzyjnej.