Aktualności

Lekarze specjaliści
Terapeuci

”Nasze dzieci – Co jedzą, gdy się nudzą?” Cykl ”Środa z dietetykiem” w Logmed Poradnie Specjalistyczne Sp.zo.o. Oświęcim

25.11.2020

Dzieci uwielbiają słodycze i zdecydowanie częściej po nie sięgają, gdy się nudzą 🤷‍♀️.

W czasie pandemii czas nudzenia bardzo się wydłużył i jest najczęściej wypełniany przez nasze pociechy, starsze i młodsze, oglądaniem telewizji, bądź graniem na komputerze.
Niestety, podczas oglądania telewizji, czy gry na komputerze, nawykiem niekontrolowanym staje się podjadanie, które jest jakby wpisane w całość takiego spędzania czasu i dotyczy, również niestety, przede wszystkim słodyczy, bądź chipsów. Patrzę w ekran oczami, a ręka sięga po cokolwiek, co zaspokoi ośrodek łaknienia.
Z pewnością często Państwo słyszycie: ”Jest coś słodkiego?”, ”A może chipsy są?”.
To prosta droga do otyłości, ale także do problemów astmatycznych czy nadpobudliwości u dzieci.
Tym bardziej, że obecnie dzieci mają zdecydowanie mniej ruchu, zarówno ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, jak również ze względu na pochmurną, deszczową pogodę, niesprzyjającą spacerom.

Zastąpienie tak po prostu słodyczy, czy innego tzw ”śmieciowego” jedzenia, warzywami i owocami nie jest proste, ale warto spróbować.

Kilka porad  dla rodziców – jak poradzić sobie z odciągnięciem dzieci od podjadania słodyczy w czasie, gdy dookoła z powodu pandemii jest nudniej, niż byśmy chcieli…

Ustalamy reguły spożywania słodyczy np. raz w tygodniu zastępując jeden z posiłków. Należy jednak pamiętać, aby nie robić z tego pozytywnego wydarzenia jak w reklamach czekoladek 🙂 tylko potraktować to jako sposób na zjedzenie słodyczy pod kontrolą.

  • Uczymy dzieci smaków warzyw i owoców poprzez zabawę. Zabawa polegająca na angażowaniu zmysłów węchu oraz smaku to propozycja spędzenia dnia, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Pokrójcie różne warzywa i owoce, przygotujcie szalik do przewiązania oczu oraz dwa widelce. Jedna z osób zasłania oczy, a druga karmi ją przygotowanymi wcześniej produktami. Osoba z zakrytymi oczami ma za zadanie rozpoznać po smaku oraz zapachu, jaki produkt ma w buzi. Zabawa ta jest też dobrą propozycją w przekonaniu dzieci do spróbowania niektórych warzyw, przy okazji ćwicząc uważność i koncentrację. Gwarantuje także dużo radości.
  • Korzystając z produktów, które znajdują się na co dzień w naszej kuchni możemy wykonać również pieczątki. Wystarczy przekroić ziemniaka na pół, wspólnie wykroić jakiś ciekawy wzór, dodać nieco farby i zabawa gotowa.
  • Ciekawą propozycją jest też wspólne przygotowywanie posiłków np. kolacji z kolorowymi kanapkami. Obrazki stworzone z jedzenia można wykorzystać do wykonania albumu ze zdjęciami czy potraktować jak zabawę: jestem ( i tu umieszczamy postać z bajki) np. wilkiem: zjadam kwiatek z marchewki. Inwencja twórcza naszych dzieci jest ogromna.
  • Proszę również pamiętać, że orzechy to też świetna forma zdrowej przekąski oraz koktajle z owoców. Indywidualny skład koktajlu pod wymyśloną wspólnie nazwą może zostać opatentowany na wyłączność rodziny 🙂

Życzę dobrej zabawy 🙂

                                                                                                                                             mgr Edyta Harmata
                                                                                                                                               Dietetyk kliniczny

W razie jakichkolwiek pytań, również o konsultacje z naszym dietetykiem, zarówno stacjonarne – na terenie poradni, jak i ONLINE, prosimy o kontakt pod numery telefonów: 532536588 lub 607230876

Odpowiemy również na każde pytanie zadane drogą mailową, przez dołączony formularz kontaktowy na stronie głównej zakładki

DLA PACJENTÓW/OPIEKUNÓW 


Powrót