Terapeuci

Lekarze specjaliści
Terapeuci

Logopedyczny masaż modelujący i ujędrniający mięśnie twarzy w Logmed Poradnie Specjalistyczne sp. z o.o. Oświęcim

Masaż modelujący i ujędrniający mięśnie mimiczne twarzy jest stymulacją na poziomie skórno-mięśniowym wydatnie poprawiającą zarówno napięcie wiotczejących wraz z wiekiem mięśni jak i dotlenienie skóry twarzy poprzez pobudzenie krążenia krwi w okolicach objętych masażem.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie tylko wiek powoduje wiotczenie mięśni twarzy. Dużo osób młodych boryka się ze słabo napiętymi mięśniami mimicznymi twarzy. W takim przypadku twarz wygląda jakby mięśnie były płaskie, często z zapadającymi się policzkami oraz słabo napiętą i mało elastyczną skórą, która będzie wykazywała objawy starzenia się szybciej, niż u osób z prawidłowym napięciem mięśniowym szczególnie w obrębie  newralgicznych okolic twarzy między innymi: okolic nosowo-wargowych (powstają bruzdy nosowo-wargowe), okolice mięśnia okrężnego ust (pojawiają się zmarszczki palacza), powierzchnia pomiędzy brwiami (pojawianie się lwiej bruzdy), mięśni okrężnych oczu (pojawianie się kurzych łapek)

Problemem leżącym na drugim biegunie w stosunku do obniżonego napięcia mięśniowego i wiotczenia mięśni mimicznych twarzy jest wzmożone napięcie w obrębie mięśni twarzy.

Twarz objęta wzmożonym napięciem mięśniowym wygląda na zmęczoną i często starszą, niż wskazywałby na to wiek metrykalny. W zależności od stopnia wzmożonego napięcia twarz może przyjmować wygląd maskowaty, skóra jest napięta i pozbawiona elastyczności, a mimika utrudniona – co odczuwamy szczególnie np. przy dłuższym mówieniu lub po całym dniu zawodowej aktywności, jakby nasza twarz była w jednym i tym samym położeniu w pryzmacie mimiki i niezależnie od pracy mimiki twarzy. Nadmierne napięcie mięśni mimicznych twarzy obejmuje również mięśnie żuchwowe, co może przekładać się na ból tej okolicy a w dłuższym okresie trwania (latami) doprowadzić do uszkodzeń stawów żuchwowo-skroniowych.

Dlatego masaż logopedyczny mięśni mimicznych dostosowany jest indywidualnie do stanu mięśni twarzy osoby poddawanej zabiegowi.

I tak w przypadku mięśni z obniżonym napięciem, z tendencją do wiotczenia – stosuje się masaż logopedyczny masaż modelujący i ujędrniający mięśnie twarzy, a w przypadku nadmiernego napięcia mięśni mimicznych twarzy – stosuje się masaż  rozluźniający mięśnie mimiczne twarzy, w tym mięśnie żuchwowe.

Ze względu na w/w zróżnicowane problemy z napięciem w obrębie mięśni mimicznych twarzy niezwykle istotne jest przed pierwszym zabiegiem przeprowadzenie dokładnego procesu diagnostycznego, żeby prowadzone działania terapeutyczne były celowe i odpowiednio oddziałujące.

W zakres pełnego zabiegu wchodzą:

  • ćwiczenia czynne, czynno-bierne i bierne mięśni mimicznych twarzy
  • masaż logopedyczny indywidualnie dostosowany do stanu mięśni twarzy – zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny (modelująco-ujędrniajacy lub rozluźniający)
  • masaż bańkami chińskimi
  • masaż piłeczkami sensorycznymi
  • masaż relaksujący

Zabieg trwa od 1 – 1,5 godziny w zależności od nasilenia problemu.

Należy jednak zaznaczyć, że masaż ma również doskonałe działanie profilaktyczne i jako taki może być stosowany u osób bez jakichkolwiek subiektywnie odczuwanych dolegliwości, czy widocznych objawów zaburzeń napięcia mięśniowego w obrębie mięśni mimicznych twarzy oraz pogorszonego stanu skóry. Jest to wtedy działanie profilaktyczne pozwalające utrzymać dobrą kondycję mięśni i skóry twarzy w procesie upływu czasu, zmęczenia, czy nieprawidłowego wpływu czynników środowiskowych.

Szczegółowe informacje o terminach dostępności do zbiegów do uzyskania pod numerami telefonów naszej rejestracji:
tel. 607 230 876, 536 532 588


Zobacz także: