Baza wiedzy

Lekarze specjaliści
Terapeuci

PIERWSZA WIZYTA U LOGOPEDY / NEUROLOGOPEDY

Jeżeli nie ma wskazań okołoporodowych do uczestniczenia w terapii wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, na które kieruje pediatra, to na pierwszą profilaktyczną wizytę logopedyczną dobrze jest się zgłosić do neurologopedy z niemowlęciem w okolicy 4 – 6 miesiąca życia, celem oceny napięcia mięśniowego artykulatorów oraz mięśni mimicznych twarzy, oceny wędzidła podjęzykowego, oceny wygaszania się odruchów niemowlęcych oraz oceny reaktywności niemowlęcia na bodźce płynące ze świata zewnętrznego. Na pierwszej wizycie profilaktycznej neurologopeda wyznacza, w zależności od potrzeb dziecka, kolejne wizyty np. raz na 3 miesiące, raz na pół roku, bądź raz na rok. Taka profilaktyka daje możliwość wychwycenia przez specjalistę neurologopedę ew. zaburzeń w harmonii rozwoju Państwa dziecka, w pryzmacie szeroko rozumianej komunikacji z otoczeniem.

Najpóźniej pierwsza wizyta u logopedy/neurologopedy powinna odbyć się w wieku 2,5 r.ż., pod warunkiem, że w rozwoju dziecka nie zauważamy zaburzeń związanych z rozumieniem komunikatów płynących ze świata zewnętrznego, reaktywnością do świata zewnętrznego, czy też zaburzeń napięcia mięśniowego w obrębie twarzy, warg, języka, nieprawidłowości w obrębie dłoni – chwytu, przetrwałych odruchów niemowlęcych, czy problemów z przyjmowaniem i obróbką pokarmów. Jeżeli jakiekolwiek zaburzenia z zakresu w/w zauważamy, bądź mamy zdiagnozowane przez lekarza neurologa – wizyta, w takim przypadku u neurologopedy, powinna odbyć się jak najszybciej.

Ważną jest informacja, że neurologopeda pomoże Państwu również w przypadku zaburzeń jedzenia zarówno w przypadku noworodka (zaburzenia ssania), niemowlęcia (przejścia na pokarmy bardziej stałe), jak i dziecka starszego przy zaburzeniach gryzienia, żucia, obróbki pokarmu w jamie ustnej, pasażu do połknięcia i samego połykania.

Oczywiście tak jak wskazana jest diagnostyczna wizyta profilaktyczna u małego dziecka, tak samo warto jest pójść z dzieckiem do logopedy na taką wizytę, gdy dziecko jest starsze. Ocena prawidłowego rozwoju mowy dziecka w zakresie artykulacji powinno przebiegać w ramach wiekowych: 3-4 lata, 4-5 lat oraz 5-6 lat. Nie zawsze rodzic jest w stanie ocenić w pełni jakość artykulacyjną mowy dziecka, szczególnie dotyczy to nieprawidłowych poszumów z obrębu języka, pomimo wypowiadania odpowiedniej głoski z zakresu języka polskiego. Dotyczy to w szczególności głosek szumiących (sz, ż, cz, dż), syczących (s, z, c, dz), ciszących (ś, ź, ć, dź) oraz jakości wibracji głoski  [r]. Takie poszumy będą utrudniać w przyszłości start dziecka, już jako osoby dorosłej, w życie zawodowe, przede wszystkim jeżeli będzie ono przebiegało ścieżką komunikacji z innym osobami tj. np. zawody medialne, praca przez telefon, zawody pedagogiczne, psychologiczne itp.

Diagnostyczna wizyta profilaktyczna nie obliguje rodziców do podjęcia terapii. Daje ona rodzicom ocenę rozwoju dziecka w pryzmacie szeroko rozumianej komunikacji, a w przypadku starszego dziecka jakości jego mowy zarówno artykulacyjnej, gramatycznej, sensorycznej, jak i pamięci wyrazu.

Dostajemy wytyczne co do dalszego postępowania – ew. kontroli, ew. konieczności terapii, lub braku dalszych zaleceń ze względu na ukończony prawidłowy rozwój mowy.

Decyzja o podjęciu terapii jest zawsze dwustronna – konieczność przedstawia terapeuta, decyzję podejmuje rodzic. 

Objęcie dziecka okresowymi wizytami diagnostycznymi w przebiegu jego rozwoju pozwala nam wychwycić nieprawidłowości w momencie, gdy ew. terapia będzie nakładać się na odpowiedni moment rozwoju mowy dla danego wieku dziecka, a co za tym idzie wystymulowane w procesie terapii funkcje mowne np artykulacja będzie sprawniej się automatyzować w mowie spontanicznej, w porównaniu z procesem korekcji poza odpowiednim dla głoski/głosek wieku rozwojowym.

Jesteśmy oczywiście w stanie również skorygować mowę dziecka starszego – po 6 r.ż., młodzieży, czy osób dorosłych, ale w takim przypadku proces przejścia prawidłowych głosek do mowy spontanicznej zdecydowanie się wydłuża.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod numery telefonów: 607230876 lub 536532588 

Oczywiście również odpowiemy na każde pytanie zadane drogą mailową, przez dołączony formularz kontaktowy na stronie głównej zakładki

DLA PACJENTÓW/OPIEKUNÓW ⏪